porady ogólne
pies
kot
porady ogólne
pies
kot
Przygotowanie do pobrania krwi:
Zwierzę musi być na czczo min 8h (niektóre oznaczenia wymagają dłuższej głodówki). Wody nie odbieramy.
W przypadku monitorowania skuteczności dawki lewotyroksyny u psów z niedoczynnością tarczycy, krew należy pobrać w czasie 6-8h od podania tabletki.
Przygotowanie do badania USG:
Jedzenie należy odstawić na min 10-12h od planowanego badania. Wodę należy odebrać na godzinę przed badaniem. W tym czasie podajemy również espumisan.
Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego:
W ciągu 3 dni przed zabiegiem zwierzę musi być zdrowe tj. nie mieć kataru, kaszlu, biegunki, wymiotów i innych podobnych problemów. Nie dotyczy przypadków nagłych.
Przed zabiegiem zwierzę nie powinno przez 8h dostawać jedzenia (w niektórych przypadkach ten czas jest dłuższy). W przypadku gryzoni i zajęczaków ten czas jest skrócony do godziny.
Wodę można podawać do godziny przed zabiegiem.
Należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia oraz coś co pachnie domem (kocyk, zabawkę).
Zabiegi umawiamy na konkretny dzień oraz godzinę. Po wstępnej ocenie zdrowia, właściciel jest zobowiązany do podpisania zgody na znieczulenie oraz przeprowadzenie procedury chirurgicznej. Po podaniu środka znieczulającego opiekun może zostać ze swoim przyjacielem do czasu, aż zaśnie. Po odzyskaniu przytomności przez zwierzę kontaktujemy się telefonicznie, aby ustalić termin odebrania pacjenta. Nie wydajemy zwierząt nieprzytomnych oraz nie pozostawiamy ich w przychodni na noc.
Badanie kału:
Kał w kierunku oznaczenia obecności pasożytów powinien być pobrany w ciągu 3 dni i przechowywany w niskiej temperaturze, ale nie zamrożony.
Kał w kierunku oznaczenia krwi utajonej powinien być przyniesiony po min 3-dniowej, całkowitej diecie bezmięsnej.
Szczepienia:
W terminie szczepienia kot musi być całkowicie zdrowy (zwierzęta kaszlące, z biegunką, wymiotami lub innymi problemami, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych, niedawno leczone nie zostaną poddane tej procedurze). W Polsce nie ma obowiązku szczepień tego gatunku, ale zaleca się ochronę przeciw następującym chorobom :
– katar koci, panleukopenia – koty niewychodzące
– katar koci, panleukopenia, białaczka, wścieklizna – koty wychodzące
Stosujemy schemat, który może się zmienić w zależności od różnych czynników:
– pierwsze w życiu szczepienie + powtórka po 3-4tygodniach
– doszczepienie po roku
– kolejne dawki co 3 lata (białaczka co roku)
W naszej przychodni stosujemy głównie preparaty bez adjuwantów w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia mięsaka poszczepiennego.
Każde zwierzę po szczepieniu może się źle czuć:
Odrobaczanie:
W naszej przychodni mamy kilka form preparatów – tabletki, pasty, płyny doustne, spot-on, zastrzyk (tylko tasiemce).
Wybrany preparat można u nas zakupić bez konieczności umawiania wizyty, ale ważne jest podanie aktualnej masy ciała kota.
Produkty, które aplikujemy działają w dniu ich podania, a więc nie ma możliwości (jak czasem słyszymy), aby „chroniły” zwierzę przed pasożytami np. pół roku.
Na rynku jest aktualnie dość dużo preparatów do wyboru, ale tak na prawdę ważne jest, aby je zmieniać, ponieważ mają w sobie różne substancje czynne i nie wszystkie będą skuteczne w danym rejonie (pasożyty mają możliwości wykształcenia oporności na lek).
Podatek i rejestracja psa:
W Krakowie od 2013r istnieje obowiązek rejestracji każdego psa, którego właściciel mieszka (nie tylko osoby zameldowane) na terenie miasta. Wiąże się to z posiadaniem znaczka z indywidualnym numerem, który zwierzę powinno mieć przypięty do obroży/szelek podczas wychodzenia na spacer. Miasto nakłada również na właścicieli podatek od posiadania psa. Szczegóły rejestracji, opłat i ewentualnych zwolnień z nich pod adresem: